Dodge Challenger – klasyk amerykańskiej motoryzacji

Dodge Challenger – klasyk amerykańskiej motoryzacji
Dodge Challenger – klasyk amerykańskiej motoryzacji
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

motoryzacja (30)Amerykańska motoryzacja wyprodukowała wiele klasycznych modeli samochodów, które do dziś spędzają sen z powiek kolekcjonerów i pasjonatów starych samochodów. Jednym z nich jest Dodge Challenger.

Pierwszy egzemplarz tego auta wyszedł z fabryki już w roku 1969. Został on zaprojektowany jako rywal dla popularnych wówczas Forda Mustanga i Chevroleta Camaro.
Pierwsza generacja Dodge Challengera (produkowana w okresie 1970-74) opierała się na wykorzystaniu płyty podłogowej Chrysler E-platform i posiadała większość elementów takich samych jak Plymouth Barracuda. Druga generacja (1978-1983) to model podobny do Mitsubishi Galanta Lambda. Trzecia odsłona została wprowadzona na rynek stosunkowo niedawno, w roku 2008.
Dodge Challenger stał się wkrótce po premierze ikoną motoryzacji. Miejsce w historii dzieli do dzisiaj z innymi samochodami: Chevroleem Camaro, Dodge Chargerem, Plymouthem Barracudą i Pontiaciem GTO. Jednak tylko on stał się ponadczasową także ikoną kina. Najbardziej kojarzy się z produkcją „Znikający punkt”.

Inne artykuły związane tematycznie z motoryzacją:

About

Tagi: , , , , , , , , , ,